הפרעות בתפקוד המיני 20.03.2019

הפרעות בתפקוד המיני וטירדה בשל תפקוד מיני לקוי בקשישים בריאים

סקירה ומטה-אנליזה שמטרתה לאפיין תפקוד וחוסר תפקוד מיני בדגש על חשק מיני, פעילות מינית, וליקויי זיקפה באוכלוסיה המבוגרת הבריאה

טיפולים רפואיים הניתנים על ידי אורולוגים, בין אם תרופתיים או כירורגיים, עלולים לגרום להשפעות שליליות על תפקודים מיניים שונים. תחומים מיניים המושפעים לעתים קרובות הם חשק ועניין מיני, פעילות מינית וזיקפה. מאחר שגברים מבוגרים רבים עוברים טיפולים אלה, חשוב לדעת את השכיחות של הפרעות בתפקוד מיני תפקוד (SD) בתחומים אלה ואת השפעתן על אוכלוסיית הגברים הקשישים. נתונים אלה עשויים לעזור לספקי שירותי הבריאות לייעץ לחולים שלהם כראוי על תופעות לוואי אפשריות הנובעות מהתערבויות אורולוגיות.

מסיבה זו קבוצת רופאים מבית החולים VU university medical center שבאמסטרדם ערכה סקירה ומטה-אנליזה שמטרתה לאפיין תפקוד וחוסר תפקוד מיני בדגש על תחומים של חשק מיני, פעילות מינית, וליקויי זיקפה (ED) בריבוד גילאי בכלל האוכלוסיה המבוגרת הבריאה. תוצאות המחקר פורסמה בכתב העת הקליני European Urology.

החוקרים ערכו סקירה שיטתית זו עפי ההנחיות הנמצאות ב-Preferred Reporting Items for Systematic Reviews and Meta-analysis - PRISMA. החוקרים כללו במטה-אנליזה את כלל במחקרים שחקרו את שכיחות ה-SD, בריבוד לפי גיל. בנוסף נכללו מחקרים שחקרו את הטירדה בשל ED ומחקרים שהעריכו את השימוש הרפואי או את השימוש בשירותי רפואה מקצועיים רפואיים על רקע של SD.

סך של 76 מאמרים ענו על הקריטריונים לעבור סקירה שיטתית מלאה. שכיחות של היעדר חשק מיני נמצאה בין 12% ל-51.6% בקרב גברים בגילאי 60 ומעלה, 20% ו-65.9% לגברים בגיל 70 ומעלה, 40% ו-82.4% לגברים בגיל 80 ומעלה.

אחוז הגברים שדווחו על כך שהם מוטרדים מהתפקוד המיני שלהם היה כדלקמן: 14.3-70% לגברים בני 60 ומעלה, 6.7-48% לגברים בגיל 70 ומעלה ו-38% לגברים בגיל 80 ומעלה. מספר משמעותי של גברים (50.3-92%) מגדירים חיי מין נורמליים כחשובים מאוד גם כאשר הם מתבגרים ומעידים על כך שהם ממשיכים בפעילות מינית. יחד עם זאת רק מיעוט של קשישים מבקשים עזרה מאנשי מקצוע בתחום הבריאות או משתמשים בתרופות עבור SD.

השכיחות של SD באוכלוסיית גברים בריאה, כפי שמתבטא באובדן תשוקה מינית ופעילות מינית, עולה רק מעט עם הגיל. הטירדה עקב ED נמוכה יחסית ויש לה מתאם עם הגיל. בד בבד, מספר גדול של גברים בקבוצות גיל העמידה וקשישים מתייחסים למיניות כאל היבט חשוב בחיים. לכן, כאשר שוקלים טיפול כירורגי או רפואי שיכול להשפיע על התפקוד המיני, יש להתייחס לתוצאות הקשורות לתפקוד המיני הנוכחי כמו גם לירידה המתמשכת בתפקוד המיני עקב ההזדקנות.

בעת ייעוץ לחולים קשישים ומתן טיפול שיכול להשפיע על תפקוד מיני, יש לשקול את חשיבות האינדיבידואלית של התפקוד המיני הנוכחי.

מקור:

Sexual Dysfunction and Bother Due to Erectile Dysfunction in the Healthy Elderly Male Population: Prevalence from a Systematic Review. Geerkens, Maud J.M. et al. European Urology Focus, Volume 0 , Issue 0

נושאים קשורים:  מחקרים,  אין אונות,  תפקוד מיני לקוי,  הפרעות בתפקוד המיני,  בעיות זיקפה,  תפקוד מיני
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות