הפרעה נפשית ותפקוד מיני 23.08.2018

הקשר בין מאפייני הפרעת אישיות ותפקוד מיני בנשים צעירות

האם מאפייני הפרעת אישיות על פי ה-DSM-IV-TR ותסמינים פסיכולוגיים קשורים בבעיות בתפקוד מיני בנשים

לאחרונה, האתיולוגיה של הפרעה תפקוד מיני בנשים נבחנה מזוויות שונות. במחקרים קודמים ובעולם הקליני נצפה כי נשים עם הפרעה בתפקוד מיני סובלות מחרדה ומתייצגות עם קווי אישיות נוקשים ופרפקציוניסטיים יותר מאשר נשים ללא הפרעה בתפקוד מיני.

מטרת מחקר זה היתה לבחון האם מאפייני הפרעת אישיות על פי ה-DSM-IV-TR ותסמינים פסיכולוגיים קשורים בבעיות בתפקוד מיני בנשים.

במחקר חתך זה השתתפו 188 נשים בגילאי 18-25. שאלונים הבוחנים תפקוד מיני ((Female Sexual Function Index), מאפייני הפרעת אישיות (שהוערכו על פי שאלון ה-Assessment of DSM-IV-TR Personality Disorders ותסמינים פסיכולוגיים (Brief Symptom Inventory and Center for Epidemiological Studies Depression Scale) ניתנו למשתתפות.

התוצא העיקרי שנבדק היה תפקוד מיני שהוערך על ידי דיווח עצמי.

תוצאות המחקר, הדגימו כי נשים עם הפרעות בתפקוד מיני מדווחות על יותר מאפיינים של הפרעות אישיות מצביר A (בעיקר הפרעת אישיות סכיזואידית) ו-C (בעיקר הפרעת אישיות נמנעת וטורדנית-כפייתית) מאשר נשים ללא בעיות מיניות.

יתרה מכך, באמצעות אנליזת רגרסיה הודגם כי יותר מאפיינים של הפרעות מצביר A (בעיקר סכיזואידית) ופחות מאפיינים של הפרעות מצביר B (בעיקר הפרעת אישיות גבולית ואנטי-סוציאלית) מרמזים על רמות נמוכות יותר של תפקוד מיני. תסמינים פסיכולוגיים תיווכו באופן חלקי את ההשפעה של מאפייני צביר A על תפקוד מיני.

ממצאי המחקר מרמזים כי טיפול בהפרעה בתפקוד מיני צריך להתמקד בשיפור מאפייני אישיות אדפטיביים כדוגמת מוחצנות ואינדיבידואליזם והפחתת מאפיינים כדוגמת פרפקציוניזם, מופנמות והטלת ספק עצמי.

מסקנת החוקרים היא כי מאפייני הפרעות אישיות יכולים להיות בעלי תפקיד חשוב בהתפתחות ובאחזקה של הפרעה בתפקוד מיני בנשים.

מקור:

Grauvogl, A. et al.  (2018) The Journal of Sexual Medicine . 15(2), 192

נושאים קשורים:  הפרעת אישיות,  הפרעה בתפקוד מיני,  מחקרים
תגובות